Kontakt z AMC
Flaga Polska Flaga Angielska Flaga Niemiecka
Dr Artur Śliwiński jest Członkiem
Polskiego Towarzystwa Chirurgii
Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej
slajd 1 slajd 2 slajd 3 slajd 4 slajd 5
wi-fi parking klimatyzacja telewizja posiłki transport opieka 24h/7

ZabiegiChirurgia plastycznaCiało › Plastyka brzucha

Co to jest Abdominoplastyka (plastyka brzucha)?

Abdominoplastyka jest operacją polegającą na usunięciu nadmiaru luźnej skóry i tkanki tłuszczowej na brzuchu, i w niektórych przypadkach zszyciu mięśni. Nadmiar tkanki jest często wynikiem ciąży lub utraty masy ciała, zatem celem tego działania jest uzyskanie wzmocnienia mięśni brzucha oraz ogólnie bardziej płaskiego brzucha.

Na czym polega operacja?

Pełna operacja brzucha polega na wykonaniu nacięcia od biodra do biodra, w pobliżu linii włosów łonowych, a następnie oddzielnego nacięcia wokół pępka. Jeśli twoje mięśnie są rozciągnięte w linii prostej, zostaną zebrane razem i zszyte, w celu zmniejszenia obwodu brzucha i wzmocnienia mięśni brzucha, co zapobiegnie w przyszłości tworzeniu się przepukliny brzusznej. Po zszyciu tkanki podskórnej i mięśni, skóra jest ściągnięta w dół, dzięki czemu nadmiar skóry można usunąć. Następnie wykonywany jest mały otwór, aby wszyć pępek w nowym miejscu. Jednocześnie przeprowadzana jest niewielka liposukcja brzucha, co pozwala na uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego, a dodatkowo przy niewielkim napięciu skóry, można przy tym uzyskać wycięcie większego fałdu skórno – tłuszczowego brzucha.

Mini-abdominoplastyka jest podobna do pełnej operacji brzucha, ale wymaga dużo mniejszego odwarstwienia tkanek, w wyniku czego pozostawia pępek nienaruszony. Uproszczony zabieg odpowiedni jest dla tych pacjentów, którzy mają nadmiar skóry i tłuszczu wyłącznie poniżej pępka.

Zarówno pełna abdominoplastyka, jak też mini-abdominoplastyka są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym.

Jakie są zagrożenia i efekty uboczne operacji?

Mając na myśli operację plastyczną myślimy, że powinna ona być bardzo pozytywnym doświadczeniem. W istocie, powikłania są rzadkie i zwykle niewielkie, jednakże każda operacja obarczona jest pewnym ryzykiem w zależności od indywidualnych cech pacjenta, zatem ważne jest abyśmy byli świadomi tych potencjalnych problemów. Wszystkie zostaną z tobą w pełni omówione w czasie konsultacji z chirurgiem plastykiem w klinice.

Od czasu do czasu, pod skórą może pojawić się niewielki krwiak lub zbiornik płynów ustrojowych. Drenaż założony w chwili operacji powinien to ograniczyć. Wszelkie późniejsze zbiorniki często można usunąć podczas wizyty kontrolnej, za pomocą igły i strzykawki. Sytuacja, w której konieczny jest z tego powodu powrót na salę operacyjną, występuje bardzo rzadko.

Blizny, które są następstwem operacji brzucha można ukryć w normalnym ubraniu, jednak nie są one niewidoczne. Należy jednak oczekiwać, że w ciągu roku twoje blizny spłaszczą się i rozjaśnią kolor. W niektórych przypadkach, blizny mogą także stać się czerwone i przerośnięte, a wtedy mamy do czynienia z keloidem (bliznowiec).

Twój brzuch będzie dawać poczucie zdrętwiałego przez okres do sześciu miesięcy po zabiegu. Czasami to odrętwienie jest trwałe. W przebiegu pooperacyjnym może dojść także do infekcji oraz martwicy skóry. Może to również doprowadzić do utraty skóry, co w rzadkich przypadkach może wymagać powtórnej operacji. Wystąpienie niniejszego powikłania, choć zdarza się ono rzadko, jest bardziej prawdopodobne u osób palących.

Może także wystąpić ogólne ryzyko związane z każdą operacją, np. powstanie zakrzepu krwi w nodze, które będzie wymagać leczenia (tzw. zakrzepica żył głębokich), jednak ryzyko takiego zdarzenia jest bardzo rzadkie. Część z tych zakrzepów może się również przerwać i przenieść się do płuc, powodując ostrą duszność i ból w klatce piersiowej. Objawy te są znane jako zator płuc, który zdarza się bardzo rzadko, jednak może być zagrażający życiu. Podobną rzadkością jest rozwój infekcji dróg oddechowych, a zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia tego powikłania występuje u osób palących.

Wszystkie te zagrożenia zostaną z tobą szczegółowo omówione podczas konsultacji zabiegowej. Jeśli jednak masz jakiekolwiek własne pytania lub wątpliwości, nie wahaj się omówić ich z chirurgiem.

Jaki jest szacowany czas nieobecności w pracy i powrót do normalnej aktywności?

Czas rekonwalescencji może się różnić w zależności od stanu zdrowia i ogólnych predyspozycji pacjentów. Zazwyczaj pobyt w Centrum Medycznym trwa od 3 do 5 dni, a następnie pacjenci są wypisani do domu. Po upływie od 2 do 3 tygodni można wrócić do pracy, oczywiście jeśli praca nie jest zbyt obciążająca fizycznie. Końcowy efekt kosmetyczny będzie widoczny dopiero po upływie od 6 do 12 miesięcy, kiedy blizny staną się spłaszczone i wyblakłe.

Jak przygotować się do konsultacji przedzabiegowej?

Chirurg zapyta cię o twój ogólny stan zdrowia i przeszłość medyczną, taką jak poprzednie choroby lub operacje, alergie, zażywane leki, a także o to, czy palisz papierosy.

Z pewnością chirurg będzie chciał także wysłuchać twoich powodów, dla których rozważasz operację i poprosi o opisanie zmian, jakich chcesz dokonać. Chirurdzy chcą też wiedzieć, czy planujesz stracić dużo masy ciała poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Najczęściej należy poczekać, aż osiągniesz swoją wagę docelową, zanim podejmiesz decyzję o operacji.

Chirurg następnie zbada cię, patrząc na stan mięśni brzucha, kolor skóry i ilość nadmiaru skóry.Po wysłuchaniu twoich powodów podjęcia decyzji o zabiegu, po ocenie stanu faktycznego Twojego brzucha, a także po poznaniu twoich oczekiwań i tego co chcesz uzyskać, chirurg będzie posiadał pełnię informacji do przeprowadzenia dyskusji na temat możliwych rezultatów operacji w twoim konkretnym przypadku.

Jak przygotować się do zabiegu?

Chirurg przedstawi ci następnie zakresy możliwych terminów operacji, a następnie poprosi o wybranie takiego, który najbardziej ci odpowiada. Planując operację termin operacji powinien być wyznaczony w okresie do dwóch tygodni po ostatnim krwawieniu miesięcznym, co zmniejszy możliwość komplikacji pooperacyjnych. W zależności od twojego wieku i ogólnego stanu zdrowia, przed przyjęciem możesz zostać poproszony o wykonanie rutynowych badań krwi(morfologia, poziom białka, poziom cukru, krzepliwość krwi, jonogram, poziom cholesterolu) i serca(elektrokardiogram), RTG klatki piersiowej. Przez cały czas masz również możliwość zadawania pytań, które powstały w trakcie procesu lub w jakikolwiek sposób wzbudziły twoje obawy.

W dniu operacji należy nie jeść i nie pić żądnych płynów 6 godzin przed planowaną operacją, odnosi się to również do gumy do żucia. Jeśli palisz, warto rozważyć rezygnację na sześć tygodni przed operacją. Obowiązuje zasada: im dłużej palisz i im wcześniej zrezygnujesz tym lepiej, ponieważ palenie zmniejsza ilość tlenu we krwi i może znacząco zwiększyć ryzyko powikłań po operacji.

W dniu operacji ważne jest także, aby poinformować chirurga, anestezjologa i pielęgniarkę o wszelkich przyjmowanych lekach wydawanych na receptę i bez recepty, w tym wszelkie o rekreacyjnie zażywanych narkotykach.

Na 2 tygodnie przed operacją należy unikać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ zwiększają one ryzyko krwawienia podczas operacji. Na 30 dni przed operacją możesz zostać również poproszona o przerwanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej. Twój lekarz odpowiednio doradzi ci w tym zakresie.

Po zabiegu zorganizuj swój powrót do domu tak, aby ktoś mógł cię zabrać, gdyż z pewnością nie będziesz w stanie prowadzić samochodu samodzielnie.

Co się dzieje po operacji?

Po odzyskaniu świadomości i zakończeniu działania środka znieczulającego, będziemy zachęcać Cię do siadania w łóżku. Pod kolanami możesz mieć umieszczony wałek, który pomoże ci w uzyskaniu bardziej komfortowej pozycji.

Możesz mieć także na twarzy założoną maskę tlenową aż działanie znieczulenia osłabnie, ale w przypadku niektórych pacjentów ten czas może zostać wydłużony do 24 godzin. Możesz czuć się senna po zabiegu, zatem spodziewaj się przebudzeń i senności przez resztę dnia.

Pas uciskowy podtrzymujący opatrunek lub gorset będzie obowiązywać na całym brzuchu. Oprócz kąpieli, powinien być on noszony przez pierwsze cztery do sześciu tygodni. Powinien on przyczynić się w ten sposób do zmniejszenia wszelkich obrzęków i ogólnie do bardziej komfortowego samopoczucia.

Mała, plastikowa rurka (kaniula lub venflon) zostanie umieszczona w żyle dłoni lub ręki. Dzięki tej rurce, mogą być podawane płyny (tzw. kroplówka lub wlew dożylny) aby mieć pewność, że nie ulegniesz odwodnieniu i otrzymasz dostateczną ilość środków przeciw bólowych i antybiotyków. Rurka dożylna zazwyczaj usuwana jest po upływie 72 godzin. Po tak rozległym zabiegu może być konieczność podawania krwi w celu uzupełnienia jej objętości.

Dodatkowe dwie lub trzy małe rurki (tzw. drenaż) mogą być umieszczone po obu stronach rany i pępka, aby odsączyć nadmiar krwi lub płynów ustrojowych. Są one zwykle usuwane przed powrotem do domu. Możesz mieć również cewnik po operacji służący do drenażu moczu z pęcherza. Dzięki temu nie będziesz musiała wstawać, aby przejść do toalety. Cewnik zazwyczaj zostaje usunięty następnego dnia.

Będą również zastosowane specjalne pończochy, w celu uniknięcia tworzenia się zakrzepów krwi. Pończochy mogą zostać usunięte gdy tylko zaczniesz chodzić, jednak zaleca się noszenie ich przez okres do sześciu tygodni.

Przez pierwsze kilka dni po operacji Twój brzuch może dawać lekkie odczucie dyskomfortu, ale Pacjenci z reguły nie odczuwają bólu. Oczywiście otrzymasz leki łagodzące ból, abyś czuła się bardziej komfortowo. Przed samym wyjściem do domu, po raz kolejny obejrzy cię chirurg i/lub pielęgniarka. Wszelkie trwałe szwy zostaną usunięte 7 do 10 dni po operacji w tym samym czasie jak twoje dreny.

Raz jeszcze zwracamy uwagę, że nie będziesz w tym stanie prowadzić samochodu samodzielnie, zatem najlepiej aby był przy tobie ktoś, kto na kilka dni pozostanie z tobą w domu. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości w tym okresie, to skontaktuj się z chirurgiem plastykiem i poproś o poradę.

W ciągu kilku pierwszych dni, możesz czuć się niekomfortowo podczas próby wyprostowania się, jednak ważne jest, aby starać się chodzić co dwie godziny w ciągu dnia i wczesnym wieczorem. Leżenie w łóżku zbyt długo zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w nogach. Stopniowo zwiększaj zatem swoją aktywność ruchową w ciągu najbliższych kilku dni.

Napięcie oraz ciągnięcie skóry i mięśni może być bolesne przy kaszlu lub przy korzystaniu z toalety. Jest prawdopodobne, że będziesz odczuwać pewien dyskomfort przez około tygodnia, ale leki przeciwbólowe powinny w tym pomóc. Picie dużych ilości płynów, a także jedzenie większej ilości owoców i żywności o wysokiej zawartości błonnika pomoże zmniejszyć szanse na zaparcia.

Spodziewaj się pewnej utraty czucia w obszarze brzucha. Ten stan powinien powoli wrócić do normy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, jednak u niektórych osób może nie wrócić całkowicie.

Blizny będą czerwone do kilku miesięcy, ale potem powinny się zmiękczyć i stopniowo zanikać. Blizny są także bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych, zatem należy je pokrywać i zabezpieczać kremami z filtrem przeciwsłonecznym przez najbliższe sześć miesięcy. Należy również unikać podnoszenia ciężarów lub intensywnych ćwiczeń przez sześć tygodni po zabiegu.

Abdominoplastyka po zabiegu krok po kroku

 • Dzień 1 do 3
  Przebywasz w klinice pod opieką lekarzy i pielęgniarek stosując się do ich zaleceń. Cewnik do pęcherza moczowego utrzymany jest 1 do 3 dni.
  Masz założony gorset lub pas uciskowy na brzuchu. Możesz odczuwać ucisk i dyskomfort w obrębie brzucha w pozycji stojącej oraz przy kichaniu i kaszlu. Masz założone pończochy uciskowe zmniejszające ryzyko zakrzepicy. Opatrunki wykonywane są codziennie.
 • Dzień 5 do 10
  Należy kontynuować przyjmowanie tabletek uśmierzających ból. Ważne jest, aby zacząć zwiększać poziom aktywności. Zachowywać pod kolanami poduszkę lub wałek. Uciskać brzuch przy kaszlu i kichaniu. Zalecane zdjęcie szwów w 7 i 10 dobie.
 • 2 do 4 tygodni
  Zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz uczucia napięcia w podbrzuszu. Możesz być w stanie powrócić do pracy, jeżeli praca nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego.
 • 1 miesiąc
  Spodziewaj się nadal uczucia odrętwienia w obszarze brzucha. Łatwiej jest teraz stanąć prosto. Możesz być w stanie zdjąć gorset i wrócić do pracy.
 • 2 miesiące
  Wznowione może zostać podnoszenie ciężarów i bardziej męczące ćwiczenia fizyczne.
 • 6 miesięcy
  Blizny pooperacyjne zmiękczają się i bledną. Utrata czucia w obszarze brzucha dalej zanika.
 • 12 miesięcy
  Blizny pooperacyjne powinny wydawać się teraz cieńsze i jaśniejsze. Dopiero po tym okresie, końcowy wynik operacji może być oceniany. Informacje zawarte na stronie internetowej nie zastępują profesjonalnych porad medycznych udzielanych przez chirurga plastyka.

Dr n. med. Artur Śliwiński