Nowatorska operacja w AMC

Umów się na konsultację

13 listopada 2019 to był wyjątkowy dzień w Art Medical Center. Powód był szczególny i jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że to właśnie w AMC przeprowadzono nowatorską operację ortopedyczną stawu kolanowego – pierwszą tego typu w Europie!!
Wyjątkowość zabiegu polegała na tym, że Pacjentowi cierpiącemu na zwyrodnienie stawu kolanowego wszczepiono implant, który wcześniej wydrukowano na drukarce 3D. Dzięki tej technice implant został specjalnie dopasowany do potrzeb pacjenta. Operację przeprowadził dr Maciej Karaczun pod nadzorem specjalistów z Kanady. Dziękujemy całemu zespołowi operacyjnemu za wspaniałą współpracę, firmie Massmedica SA i Bodycad za dostarczenie sprzętu.

Poniżej treść artykułu z TVP Szczecin :

„Ortopedzi ze Szczecina pionierami. Przeprowadzili nowatorską operację stawu kolanowego. Implant został specjalnie dopasowany do pacjentki ze zwyrodnieniem stawu kolanowego. Będzie mogła teraz samodzielnie stanąć na nogi.

Zanim specjaliści stanęli przy stole operacyjnym, najpierw skrupulatnie się przygotowywali, bo nic nie mogło ich zaskoczyć. Na podstawie zdjęcia z tomografii komputerowej stworzyli wirtualny model stawu kolanowego swojej pacjentki.

- Te implanty są specjalnie wykonane dla konkretnego pacjenta, w programie komputerowym na podstawie zdjęć tomografu komputerowego wykonaliśmy rekonstrukcje kości, a potem stworzyliśmy unikalny implant dla tego konkretnego pacjenta – mówi Hugo Robichaud.

Wirtualnie lekarze wykonali również pierwszą próbną operację. Kolejna - przeprowadzona została już na gotowym modelu. Dzięki temu ryzyko błędu ograniczone zostało do minimum. Osteotomia stawu kolanowego to metoda leczenia, która chroni staw przed postępem choroby zwyrodnieniowej. Ten zabieg znany jest od lat, jednak jak dotąd tylko - w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie specjaliści implanty dopasowują indywidualnie do pacjenta.
Po specjalistach z USA i Kanady to właśnie ortopedzi ze Szczecina - jako pierwsi w Europie przy wykonaniu osteotomii stawu kolanowego - wykorzystali technikę druku 3D. Sposób ten ma pomoc i przewidzieć jakiekolwiek komplikacje, które mogą się pojawić w trakcie operacji - w tym przypadku można powiedzieć, że spełniło to swoją rolę, bo zabieg przeszedł pomyślenie. 60-kilkuletnia pacjentka, której wykonano zabieg miała już problemy z poruszaniem się. Pojawił się silny ból, dlatego lekarze zdecydowali się w jej przypadku wykonać osteotomię.

- To jest coś wspaniałego, co ratuje życie i przyszłość pacjenta, który będzie mógł chodzić, biegać, uprawiać sporty. Nie jest skazany, że będzie to proteza całkowita - tłumaczy dr Angelika Ziętek-Czeszak, rezydent Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Teraz pacjentkę czeka kilkumiesięczna rehabilitacja. Po niej będzie mogła wrócić do pełnej sprawności.

- Operacja przebiegła pomyślnie. Nie było żadnych komplikacji. Jestem zaskoczony łatwością w jaki sposób przebiegała ta operacja, sam sprzęt nas prowadził – powiedział dr Maciej Karaczun, ortopeda.

- Choroba zwyrodnieniowa stawów - według szacunków specjalistów rozwinie się u 45 procent społeczeństwa. Dlatego takie pionierskie operacje dają nadzieję na normalne życie bez bólu. - Szycie na miarę wszystkich narzędzi chirurgicznych i dobieranie, co do milimetra wszystkiego - to jest po prostu genialne - mówi dr n. med. Artur Śliwiński z AMC Art Medical Center.”

Źródło: szczecin.tvp.pl

<< wstecz

Partnerzy