Ocena drożności jajowodów w czasie laparoskopii

Umów się na konsultację

Całkowite lub częściowe zaburzenia drożności jajowodów są jedną z najważniejszych przyczyn niepłodności. Zgodnie z aktualną wiedzą stanowić mogą nawet ok. 30% jej przypadków.

Główną przyczyną niepłodności jajowodowej mogą być zniszczenia błony śluzowej jajowodu, całkowite lub częściowe zamknięcie światła jajowodu, czy zrosty okołojajowodowe spowodowane przebytymi chorobami zapalnymi miednicy mniejszej, endometriozą, przebytą ciążą pozamaciczną, stanami zapalnymi czy przebytym leczeniem chirurgicznym w miednicy mniejszej (np. z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego).

Laparoskopia połączona z chromopertubacją, czyli oceną drożności jajowodów jest złotym standardem oceny narządu rodnego w tej grupie pacjentek.

Istotą zabiegu jest podanie do jamy macicy specjalnego środka kontrastowego z następową oceną wypełnienia i wypływu medium do jamy brzusznej przez laparoskop.

Rany po nacięciach skóry zaopatrzone zostają niewielkimi, pojedynczymi szwami, które zalecamy usunąć po 7-8 dniach od zabiegu i w tym czasie konsultacja pooperacyjna pozwala na kontrolę prawidłowości gojenia ran. Możliwe jest również zastosowanie szwów samorozpuszczalnych nie wymagających usunięcia.

W przypadku tego typu operacji już tego samego dnia pacjentki otrzymują posiłek i mogą samodzielnie wrócić do domu.

Panie, które bezpieczniej będą się czuły pod opieką fachowego personelu w dobie zabiegu, - mogą wrócić do domu następnego dnia. Wypis poprzedzony jest zawsze oceną prawidłowości przebiegu pooperacyjnego.

Okres rekonwalescencji po zabiegu dzięki minimalnej ingerencji w ciało pacjentek jest imponująco krótki. Powrót do aktywności fizycznej, zawodowej czy seksualnej (w zależności od typu i zakresu operacji) nie przekracza 7-14 dni.

Zobacz cennik << wstecz

Partnerzy