Torbiele jajnika

Umów się na konsultację

Torbiele jajnika są najczęściej pojedynczymi, rzadziej mnogimi zmianami jajnika. Z reguły mają postać torbieli wypełnionych treścią płynową o różnym składzie i gęstości, rzadziej zawierają utkanie o innym charakterze i tak w przypadku torbieli dermoidalnych jest to łój, włosy czy elementy chrzęstne/kostne.

Kwalifikując pacjentkę do zabiegu istotne jest przedoperacyjne określenie prawdopodobieństwa łagodnego charakteru zmiany, celem zaproponowania zabiegu nie tylko minimalnie inwazyjnego jakim jest laparoskopia, ale również maksymalnie oszczędzającego, a więc takiego, przy którym usuwamy wyłącznie guz, pozostawiając zdrowe tkanki jajnika.

W podejmowaniu istotnych terapeutycznie decyzji pomagają: wywiad lekarski, badanie ginekologiczne oraz badania obrazowe, - takie jak ultrasonografia przezpochwowa/brzuszna, badania markerów nowotworowych, czy - w wybranych sytuacjach - badanie metodą rezonansu magnetycznego narządów miednicy mniejszej.

W czasie operacji, za pomocą 2-3 wprowadzonych do jamy brzusznej narzędzi, precyzyjnie wypreparowuje się torebkę torbieli z otaczających ją struktur jajnika a następnie usuwa na zewnątrz w specjalnie do tego przygotowanym woreczku, wprowadzanym przez jedno z nacięć skóry. Ta metoda pozwala wprawnym specjalistom na usuwanie zmian nawet dużych rozmiarów (z reguły laparoskopowo usuwamy guzy o wielkości do 9-10 cm).

Każda usunięta zmiana poddawana jest oczywiście badaniu mikroskopowemu celem ustalenia ostatecznego rozpoznania i podjęcia decyzji o zakończeniu czy kontynuacji leczenia.

Rany po nacięciach skóry zaopatrzone zostają niewielkimi, pojedynczymi szwami, które zalecamy usunąć po 7-8 dniach od zabiegu i w tym czasie konsultacja pooperacyjna pozwala na kontrolę prawidłowości gojenia ran. Możliwe jest również zastosowanie szwów samorozpuszczalnych nie wymagających usunięcia.

W przypadku tego typu operacji już tego samego dnia pacjentki otrzymują posiłek i mogą samodzielnie wrócić do domu. Panie, które bezpieczniej będą się czuły pod opieką fachowego personelu w dobie zabiegu, - mogą wrócić do domu następnego dnia. Wypis poprzedzony jest zawsze oceną prawidłowości przebiegu pooperacyjnego.

Okres rekonwalescencji po zabiegu dzięki minimalnej ingerencji w ciało pacjentek jest imponująco krótki. Powrót do aktywności fizycznej, zawodowej czy seksualnej (w zależności od typu i zakresu operacji) nie przekracza 7-14 dni.

Zobacz cennik << wstecz

Partnerzy