Lipofiling - modelowane twarzy przeszczepem tłuszczu autologicznym

Umów się na konsultację

Lipofiling - modelowane twarzy przeszczepem tłuszczu autologicznym jest to zabieg wykonywany przy pomocy tłuszczu własnego pacjenta - tzw. autograftu. Jest to bezpieczny i uznany sposób poprawy wyglądu i konturów twarzy. Miejsce dawcze zależne jest od indywidualnych cech pacjenta. Nawet u najszczuplejszych osób doświadczony chirurg plastyczny jest w stanie pobrać wystarczającą ilość tłuszczu. Dzięki specjalistycznym procedurom pobrany do przeszczepu tłuszcz jest bezpieczny. Przeszczep tkanek własnych jest zarówno bezpiecznym jak i bardzo precyzyjnym i skutecznym zabiegiem poprawiającym kontur twarzy.

WSKAZANIA - DLA KOGO JEST TEN ZABIEG? / CZY TEN ZABIEG JEST DLA CIEBIE?

Zabieg ma na celu powiększenie lub wypełnienie wybranych obszarów ciała najczęściej w obszarze twarzy, modelując wybrane okolice własną tkanką tłuszczową pobraną najczęściej z okolicy brzucha lub kolan. Defekty tkanki podskórnej mogą być zarówno wrodzone jak i nabyte. Mogą powstawać wraz z wiekiem, urazami, czy przebytymi wcześniej zabiegami. Zmiany takie, zwłaszcza w obrębie twarzy, potrafią być przyczyną dużego dyskomfortu. Zabieg przeszczepu tłuszczu umożliwia nawet znaczną poprawę w przypadku m.in. blizn, ubytków tkanki podskórnej, utraty napięcia skóry twarzy, czy zmarszczek. Dodatkowo zawarte w pobrany tłuszczu komórki macierzyste poprawiają witalność i jakość skóry oraz działają silnie regenerująco.

Wykonywanie tej procedury przez doświadczonego operatora w sposób ostrożny i kompetentny pozwala na minimalizację blizny, najefektywniejsze wypełnienie ubytków i długotrwały efekt. Nawet u pacjentów z relatywnie niewielkimi depozytami tłuszczu do pobrania.

Najczęstszymi przeszczepu tłuszczu stosuje się:

 • w okolice twarzy, w przypadku:
 • lipoatrofii, czyli zaniku tkanki podskórnej (najczęściej z wiekiem)
 • deformacjach po urazach
 • powiększeniu ust
 • wypełnieniu konturów policzków
 • okolicy powiek
 • w fałdzie nosowo-wargowym
 • zmarszczkach
 • w okolice piersi celem:
 • wypełnienia ubytków po zabiegach operacyjnych w tym kwadrantektomiach
 • poprawy jakości skóry po zmianach zapalnych, czy radioterapii
 • zwiększenia projekcji brodawki piersi

w różne okolice ciała:

 • blizny, zarówno pooperacyjne jak i pourazowe
 • po przebytym zabiegu liposukcji, celem wyrównania ewentualnych nierówności
 • podkreślenia naturalnych załamań skóry tj. kresa pośladkowa, fałd podpiersiowy
 • wypełnienie tkanki podskórnej grzbietowej strony ręki
 • wyrównanie wrodzonych defektów tkanek miękkich

PRZECIWWSKAZANIA

Planowy zabieg operacyjny nie będzie wykonany w przypadku złego stanu zdrowia pacjenta w dniu zaplanowanej operacji. Wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, czy wirusowe oraz nieustabilizowane choroby przewlekłe, są istotnym przeciwwskazaniem i spowodują odstąpienie lekarza od zaplanowanego zabiegu operacyjnego, do czasu poprawy stanu zdrowia lub wyjaśnienia wątpliwości medycznych. Zlecone w okresie przedoperacyjnym badania mają za zadanie pomóc lekarzowi w określeniu aktualnego stanu zdrowia i możliwości jego poprawy, do dnia wyznaczonej operacji.

Doświadczony chirurg plastyczny wie, kiedy przewidywalne skutki interwencji chirurgicznej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - np. po wielokrotnych wcześniejszych zabiegach, czy dysfunkcjach mających podłoże inne niż możliwe do zaopatrzenia przez chirurgię plastyczną etc. Taka wiedza i udzielona rzeczowa informacja może zapobiec niepotrzebnym lub wręcz szkodliwym operacjom, które często są niestety wykonywane bez jasnych bez wskazań.

ZNIECZULENIE 

Szczegółowe informacje o znieczuleniach w Art Medical Center uzyskacie Państwo podczas konsultacji. Procedurę MODELOWANIA TWARZY PRZESZCZEPEM TŁUSZCZU wykonuje się w różnych wariantach w zależności od obszaru i ewentualnych dodatkowych zabiegów operacyjnych.

ZABIEG OPERACYJNY - PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG

W trakcie konsultacji przed zabiegiem chirurg plastyczny raz jeszcze ustali zakres i obszar zabiegu jakiemu zostanie poddana pacjentka. 

W trakcie konsultacji przed zabiegiem chirurg plastyczny raz jeszcze ustali zakres i obszar zabiegu jakiemu zostanie poddana pacjentka. Zaznaczy również linie cięć i linie orientacyjne do preparowania.

Po skończonej konsultacji pacjentka zostanie odprowadzona do pokoju celem oczekiwania na zabieg i ewentualnego przyjęcia zaleconych przed zabiegiem leków.

Personel Art Medical Center zaprowadzi pacjentkę na salę operacyjną i przygotuje do zabiegu. Od tego momentu pacjentka przechodzi pod opiekę doświadczonego zespołu anestezjologicznego, który przeprowadzi procedurę znieczulenia.

Operacja zaczyna się po wprowadzeniu do znieczulenia, następnie pobrania i sedymentacji tłuszczu. Preparat podawany jest w ustalone miejsce na ciele. Do pobrania i przeszczepienia tłuszczu niezbędne jest nacięcie powłok na szerokości około 5mm. Następnie tak rana jest zabezpieczona po zabiegu opatrunkiem.

Zabieg trwa około 30-40min.

Warto zauważyć, że zabieg przeszczepu tłuszczu jest możliwy równię do wykonania jako zabieg towarzyszący innej procedurze np. plastyce powiek, powiększeniu piersi itd.

MOŻLIWE NASTĘPSTWA I POWIKŁANIA

Podejmując decyzję o operacji plastycznej w Art Medical Center oczekujemy spełnienia marzeń, samych pozytywnych odczuć i pełnego zadowolenia po jej wykonaniu. W wyniku profesjonalnych działań chirurga plastycznego, w odpowiednio do tego przystosowanym miejscu, oczekiwania pacjentki zostają spełnione. Powikłania są sporadycznie, a chirurg plastyczny wie jak w takich sytuacjach postępować, co daje pacjentce rzeczywiste bezpieczeństwo. Jednak trzeba mieć świadomość, że każda działalność medyczna, w tym zabieg operacyjny - nawet u ogólnie zdrowej pacjentki, jest obarczony ryzykiem niepożądanych następstw i powikłań. Przyczyny powikłań są różne, są to na przykład ukryte problemy zdrowotne pacjentki, niedostateczny stopień przygotowania i doświadczenia całego zespołu kliniki, a także nieodpowiednie standardy opieki nad pacjentką, dlatego przed zabiegiem – w trakcie konsultacji - warto zapoznać się ze standardami, jakie funkcjonują w klinice, w której wykonywana będzie operacja.

Do powikłań może dojść przy wykonywaniu, każdej procedury medycznej gdziekolwiek, by nie była ona wykonywana. Doświadczony zespół medyczny jest świadomy i wyczulony na wszelkie oznaki wystąpienia działań nieporządnych i gotowy na nie szybko zareagować.

25-letnie działalności w chirurgii plastycznej daje ogromne doświadczenie oraz wiedzę jakich powikłań można się spodziewać w pracy z pacjentami. Własne obserwacje wsparte dodatkowo literaturą światową, gromadzoną na ten temat od lat dają niezwykle szerokie spektrum wiedzy z tego tematu. Chcemy się z Państwem podzielić tymi informacjami byście w pełni świadomi podjęli decyzję o zabiegu. Każdy chirurg plastyczny ma obowiązek zapoznać Państwa z wszystkimi zagrożeniami oraz szczegółowo je z Państwem omówić, gdyż takie jest prawo każdego pacjenta. Informacje tu przedstawione mają za zadanie pokazać, że Art Medical Center ma w swojej idei profesjonalne, odpowiedzialne i uczciwe postępowanie z każdym pacjentem.

Przedstawione poniżej powikłania zdarzają się z różną częstotliwością - od kilku procent do zaledwie kilku przypadków na świecie.

 • Resorpcja tłuszczu - jest to związane z samą naturą zabiegu, ale też i z doświadczeniem operatora, czy techniką pobrania komórek. Efekt ostateczny uzyskiwany jest po ustabilizowaniu przeszczepionych komórek tłuszczowych w tkankach po około 6 miesiącach.
 • Deformacje estetyczne - zarówno po stronie dawczej jak i biorczej. To powikłanie występuje zwłaszcza tam, gdy procedura przeszczepiania tłuszczu  jest wykorzystywana rzadko
 • Zmiana kształtu i rozmiaru przeszczepu tłuszczowego w zależności od wahnięć wagi pacjentki
 • Nekroza tłuszczu lub kalcyfikacja
 • Formowanie pseudocyst
 • Zapalenie tkanek miękkich poddanych działaniu biorczemu lub dawczego
 • Tłuszczopochodne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • Zatorowość tłuszczowa mogąca wywołać ślepotę, zawał, zatorowość płucną lub nekrozę skóry - powikłanie występujące ekstremalnie rzadko

A CO PO OPERACJI?

Po zabiegu założone zostaną kompresy zarówno na stronę biorczą i dawczą, które będą stosowane przez najbliższe 2 tyg, a następnie przez 2 tyg w nocy. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się obrzęków oraz krwiaków. Pozwala kontrolować stan miejscowy oraz przebieg gojenia. Również elewacja objętych zabiegiem części ciała oraz chłodzenie (nie mrożenie!) wpływa na lepsze gojenie.

Obrzęki i krwiaki mogą się utrzymywać nawet do 4-5 miesięcy od zabiegu, ale jest to parametr zależny od rozległości zabiegu, stanu zdrowia pacjentki i doświadczenia chirurga.

Pełna aktywność jest osiągana już po 3 tyg od zabiegu. Przez około tydzień nalezy wstrzymać się z masażami i manipulacjami w zakresie miejsc operowanych.

W dniu wyjścia z Art Medical Center po zabiegu, przeprowadzona zostanie kontrola i wykonana odpowiednia dokumentacja fotograficzna. Wyznaczony zostanie również kolejny termin wizyty kontrolnej.

REKONWALESCENCJA

Czas rekonwalescencji i pełnego powrotu do zdrowia może różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, zazwyczaj trwa 1- 2 tygodni.

Dzień 0 po operacji:

Przebywasz w AMC pod opieką lekarzy i pielęgniarek stosując się do ich zaleceń. W dniu wypisu otrzymujesz szczegółowe zalecenia orz dokumenty operacji.

Dzień 1 – 14 po operacji:

Nosisz kompresy w dzień i w nocy. Zalecane wyjęcie szwów odbywa się po 7 - 10 dniach od operacji. Możesz stopniowo zwiększać swoją aktywność, ale nie należy wykonywać żadnych uciążliwych czynności.

2 tygodnie po operacji:

Zasinienie i obrzęk nadal będą się zmniejszać. Możesz wrócić do pracy. Wskazane jest regularne stosowanie zaleconych maści na blizny. Kompresy nosisz już tylko w nocy.

3 tygodnie po operacji:

Można wykonywać wszystkie czynności.

4 - 5 miesięcy po operacji:

Przeszczep tłuszczu uzyskuje ostateczną postać. Przebarwienia skóry znikają.

PODSUMOWANIE

WYMAGANE BADANIA

 • MORFOLOGIA KRWI,
 • APTT + INR,
 • JONOGRAM,
 • GRUPA KRWI,
 • EKG (PO  40 ROKU ŻYCIA),
 • HEMOGLOBINA GLIKOWANA (W PRZYPADKU CUKRZYCY),
 • TSH, FT3, FT4 (W PRZYPADKU CHOROBY TARCZYCY),

WSZYSTKIE DODATKOWE BADANIA ZALECONE PRZEZ LEKARZA W TRAKCIE KONSULTACJI

CZAS TRWANIA OPERACJI

30 - 40 min

RODZAJ ZNIECZULENIA

OGÓLNE

POBYT W AMC

1 DZIEŃ

OKRES REKONWALESCENCJI

OKOŁO 8 TYGODNI

Zobacz cennik << wstecz

Partnerzy