Laparoskopowe usunięcie jajowodu

Umów się na konsultację

Zabieg laparoskopowego usunięcia jajowodów proponowany jest pacjentkom z podejrzeniem nieprawidłowości jajowodów - najczęściej są nimi wodniaki jajowodu.

Wodniakiem nazywamy torbielowaty guz jajowodu powstający z nagromadzenia surowiczego płynu w świetle niedrożnego jajowodu. Zmiany tego rodzaju są częstym powikłaniem przebytych stanów zapalnych miednicy mniejszej, endometriozy czy przebytych zabiegów chirurgicznych w miednicy mniejszej.

Wodniaki jajowodu często mają przebieg bezobjawowy i stwierdzane są badaniu ultrasonograficznym w czasie rutynowej wizyty ginekologicznej, czy w związku z diagnostyką zaburzeń rozrodu. Rzadziej są źródłem przewlekłych dolegliwości bólowych podbrzusza czy - w razie nadkażenia bakteryjnego - ostrego stanu zapalnego.

Ponieważ udowodniony został negatywny wpływ obecności wodniaków jajowodów na wyniki leczenia zaburzeń rozrodu (np. zapłodnienia pozaustrojowego) rekomenduje się usunięcie zmian chorobowych u pacjentek starających się o ciążę tą metodą.

Laparoskopowa salpingektomia jest minimalnie inwazyjnym, praktycznie bezkrwawym i bezpiecznym zabiegiem chirurgicznym w czasie którego zmieniony chorobowo jajowód lub jajowody są odcinane specjalnymi bipolarnymi kleszczykami od macicy i tzw. krezki jajowodu zawierającej naczynia krwionośne. Guz usuwany jest w specjalnym jednorazowym woreczku przez jedno z niewielkich, „kosmetycznych” nacięć skóry podbrzusza.

Zmiana każdorazowo poddawana jest badaniu mikroskopowemu - ocenie histopatologicznej celem ustalenia ostatecznego rozpoznania.

Rany po nacięciach skóry zaopatrzone zostają niewielkimi, pojedynczymi szwami, które zalecamy usunąć po 7-8 dniach od zabiegu i w tym czasie konsultacja pooperacyjna pozwala na kontrolę prawidłowości gojenia ran. Możliwe jest również zastosowanie szwów samorozpuszczalnych nie wymagających usunięcia.

W przypadku tego typu operacji już tego samego dnia pacjentki otrzymują posiłek i mogą samodzielnie wrócić do domu.

Panie, które bezpieczniej będą się czuły pod opieką fachowego personelu w dobie zabiegu, - mogą wrócić do domu następnego dnia. Wypis poprzedzony jest zawsze oceną prawidłowości przebiegu pooperacyjnego.

Okres rekonwalescencji po zabiegu dzięki minimalnej ingerencji w ciało pacjentek jest imponująco krótki. Powrót do aktywności fizycznej, zawodowej czy seksualnej (w zależności od typu i zakresu operacji) nie przekracza 7-14 dni.

Zobacz cennik << wstecz

Partnerzy