Operacje laparoskopowe

Umów się na konsultację

Operacje laparoskopowe są minimalnie inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi wykonywanymi z powodzeniem od ponad 25 lat. Dynamiczny rozwój technologii medycznych w połączeniu z wysokimi umiejętnościami specjalisty, pozwalają zaproponowanie tego typu zabiegów coraz szerszej grupie pacjentów.

Wyjątkowość laparoskopii wynika z możliwości przeprowadzenia skomplikowanych operacji przy użyciu jedynie kilku (najczęściej 3-4) niewielkich, „kosmetycznych” nacięć skóry,umożliwiających lekarzom wprowadzenie kamery oraz specjalnych, nowoczesnych narzędzi chirurgicznych do jamy brzusznej.

Niewielkie rozmiary narzędzi oraz kamera pozwalają na pracę w odpowiednim zbliżeniu. Umożliwia to wprawnemu specjaliście na bardzo precyzyjne usunięcie zmian chorobowych, czy korektę stwierdzonych nieprawidłowości, a jednocześnie minimalizuje traumatyczne przeżycia u pacjentki.

Podobnie jak w przypadku klasycznych operacji brzusznych, czy zabiegów z dostępu pochwowego, naczynia krwionośne zamykane są termicznie dedykowanymi kleszczykami, rzadziej specjalnymi klipsami, czy szwami chirurgicznymi.

Zasadą w zabiegach laparoskopowych jest usuwanie wszystkich zmian w specjalnych woreczkach wprowadzanych do jamy brzusznej, przez jedno z nacięć skóry, co gwarantuje tzw. „onkologiczną czystość” zabiegu. W przypadku laparoskopowego całkowitego usunięcianarządu rodnego, zwyczajowo usuwany jest on przezpochwowo.

Zabiegi laparoskopowe przebiegają ze znacznie mniejszym uszkodzeniem tkanek niż tradycyjne zabiegi. Niewielkie nacięcia skóry oraz stosowany przez nas materiał szewny (używany w chirurgii plastycznej) nie pozostawią dużych, widocznych blizn i wyglądają estetycznie.

Precyzyjne usuwanie zmian chorobowych pozwala na mniejszy uraz tkanek w jamie brzusznej, zapewnia szybsze gojenie i mniejsze ryzyko choroby zrostowej, które jest zmartwieniem wielu kobiet po operacjach ginekologicznych. Minimalizuje pooperacyjne dolegliwości bólowe, a tym samym konieczność stosowania dużych dawek leków przeciwbólowych.

Dla wprawnego specjalisty czas trwania operacji laparoskopowych (znieczulenia i pobytu pacjentki na bloku operacyjnym), jest porównywalny, a w wielu przypadkach krótszy (np. leczenie chorób przydatków) niż operacje klasyczne, za to znacznie szybszy jest powrót do codziennej aktywności.

W przypadku większości wykonywanych zabiegów już tego samego dnia pacjentki otrzymują posiłek i mogą samodzielnie wrócić do domu.

Panie, które zaraz po zabiegu bezpieczniej czują się pod opieką fachowego personelu, mogą wrócić do domu dopiero następnego dnia. Wypis pacjentki i jej powrót do domu, zawsze poprzedzony jest oceną prawidłowości przebiegu pooperacyjnego.

Szwy, którymi zaopatrujemy nacięcia skóry zdejmujemy po około tygodniu (możliwe jest zastosowanie szwów rozpuszczalnych, które nie wymagają usunięcia) i w tym czasie konsultacja pooperacyjna pozwala na kontrolę prawidłowości gojenia ran.

Okres rekonwalescencji po zabiegach laparoskopowych dzięki minimalnej ingerencji w ciało, jest imponująco krótki. W zależności od rozległości zabiegu i jego typu, - powrót do aktywnościfizycznej, zawodowej czy seksualnej nie przekracza 14 dni.

 

Doskonałe wyniki leczenia, minimalna inwazyjność nawet poważnych, rozległych zabiegów chirurgicznych oraz niewielki odsetek komplikacji, nie różniący się, a nawet niższy w porównaniu do zabiegów wykonywanych klasycznie, sprawiają, że lista wskazań do laparoskopii na świecie jest coraz dłuższa.

Również wachlarz zabiegów proponowanych przez nasz Zespół w AMC Art Medical Center jest bardzo szeroki.

Listę najczęściej wykonywanych przez nas operacji laparoskopowych przedstawiamy poniżej:

  • laparoskopie diagnostyczne - zespół bólowy miednicy mniejszej
  • diagnostyka niepłodności, podejrzenie niedrożności jajowodów, choroba zrostowa narządów miednicy mniejszej
  • endometrioza
  • torbiele jajnika
  • zmiany chorobowe jajowodów np. wodniaki jajowodów (m.in. usunięcie wodniaków jajowodów przed procedurą zapłodnienia pozaustrojowego)
  • usunięcie przydatków (jajników i jajowodów) w ramach profilaktyki onkologicznej u pacjentek z wysokim ryzykiem zachorowania na raka sutka i jajnika
  • mięśniaki macicy - usunięcie mięśniaków lub nadszyjkowe usunięcie trzonu macicy
  • zmiany chorobowe szyjki macicy czy endometrium kwalifikujące do całkowitego usunięcia narządu rodnego

Jest regułą, że każda operacja wykonywana laparoskopowo wymaga znieczulenia ogólnego o którym informacje znajdą Panie poniżej.

Bezpieczeństwo Pacjentek i zadowolenie z przeprowadzonego leczenia są naszym priorytetem. Zapewniane przez nasz zespół indywidualne podejście do każdej Pacjentki i zaproponowanieoptymalnego leczenia w ramach konsultacji przedoperacyjnej, jest gwarancją satysfakcji z przeprowadzonego zabiegu.

Badania laboratoryjne i konsultacje, o które proszone są nasze Pacjentki w czasie kwalifikacji do operacji laparoskopowej zostały przedstawione poniżej. Ich modyfikacja może w pewnych sytuacjach klinicznych wynikać ze szczególnych wskazań do zabiegu, charakteru operacji, czy sytuacji zdrowotnej pacjentki, która nie jest ujęta w podstawowym panelu rekomendowanych przez nasz zespół zleceń.

Zobacz cennik << wstecz

Partnerzy