Pełna plastyka brzucha z odsysaniem nadbrzusza i plastyką mięśni brzucha - przepuklina kresy białej

Umów się na konsultację

Abdominoplastyka jest operacją polegającą na usunięciu nadmiaru luźnej skóry i tkanki tłuszczowej na brzuchu i w niektórych przypadkach zszyciu mięśni. Nadmiar tkanki jest często wynikiem ciąży lub utraty masy ciała, zatem celem tego działania jest uzyskanie wzmocnienia mięśni brzucha oraz ogólnie bardziej płaskiego brzucha.

WSKAZANIA - DLA KOGO JEST TEN ZABIEG? / CZY TEN ZABIEG JEST DLA CIEBIE?

Zabieg jest dedykowany wszystkim tym, którzy zmagają się z problemem tzw. fartucha brzusznego. Niekiedy skóra brzucha po schudnięciu nie wraca do swojej pierwotnej postaci - nie obkurcza się - pozostawiając uciążliwy nawis skórny. W zależności od stopnia wielkości narasta też ilość problemów tj. problemy estetyczne, odparzenia skóry, niemożność zachowania higieny etc.

Dodatkowo, często na skutek ciąży, dochodzi do rozejścia tzw. "kresy białej", która to jest warstwą powięziową znajdująca się pomiędzy mięśniami prostymi brzucha, powodującą powstawanie przepukliny. Specjalista w trakcie konsultacji z łatwością rozpozna ten problem i zaproponuje leczenie.

Czynnością wspomagającą proces operacyjny jest odsysanie tłuszczu z nadbrzusza zwany liposukcją. Wpływa to pozytywnie na końcowy efekt estetyczny poprzez lepsza kontrolę konturów, wgajanie skóry oraz efekt końcowy

PRZECIWWSKAZANIA

Planowy zabieg operacyjny nie będzie wykonany w przypadku złego stanu zdrowia pacjenta w dniu zaplanowanej operacji. Wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, czy wirusowe oraz nieustabilizowane choroby przewlekłe, są istotnym przeciwwskazaniem i spowodują odstąpienie lekarza od zaplanowanego zabiegu operacyjnego, do czasu poprawy stanu zdrowia lub wyjaśnienia wątpliwości medycznych. Zlecone w okresie przedoperacyjnym badania mają za zadanie pomóc lekarzowi w określeniu aktualnego stanu zdrowia i możliwości jego poprawy, do dnia wyznaczonej operacji.

Doświadczony chirurg plastyczny wie, kiedy przewidywalne skutki interwencji chirurgicznej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - np. po wielokrotnych wcześniejszych zabiegach, czy dysfunkcjach mających podłoże inne niż możliwe do zaopatrzenia przez chirurgię plastyczną etc. Taka wiedza i udzielona rzeczowa informacja może zapobiec niepotrzebnym lub wręcz szkodliwym operacjom, które często są niestety wykonywane bez jasnych bez wskazań.

ZNIECZULENIE 

Szczegółowe informacje o znieczuleniach w Art Medical Center uzyskacie Państwo podczas konsultacji. Procedurę PEŁNEJ PLASTYKI BRZUCHA Z ODSYSANIEM NADBRZUSZA I PLASTYKĄ MIĘŚNI BRZUCHA - PRZEPUKLINY KRESY BIAŁEJ  wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.

ZABIEG OPERACYJNY - PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG

W trakcie konsultacji przed zabiegiem chirurg plastyczny raz jeszcze ustali zakres i obszar zabiegu jakiemu zostanie poddana pacjentka. Zaznaczy również linie cięć i linie orientacyjne do preparowania.

Po skończonej konsultacji pacjentka zostanie odprowadzona do pokoju celem oczekiwania na zabieg i ewentualnego przyjęcia zaleconych przed zabiegiem leków.

Personel Art Medical Center zaprowadzi pacjentkę na salę operacyjną i przygotuje do zabiegu. Od tego momentu pacjentka przechodzi pod opiekę doświadczonego zespołu anestezjologicznego, który przeprowadzi procedurę znieczulenia.

Pełna operacja brzucha, czyli abdominoplstyka jest dużym i rozległym zabiegiem. Wymagającym najczęściej liposukcji następnie szerokiego cięcia w dolnej części brzucha (okolice linii majtek) odwarstwienia tkanek, naciągnięcia i redukcji fartucha brzusznego oraz przeniesienia pępka. Cięcie wykonuje się w linii od biodra do biodra, w pobliżu linii włosów łonowych, a następnie odpreparowania skóry do wysokości nieprzekraczającej linii pępka.

Pełna operacja brzucha wraz z liposukcją i plastyką mięśni brzucha polega na nacięciu od biodra do biodra, w pobliżu linii włosów łonowych, a następnie oddzielnego nacięcia wokół pępka. Jeśli twoje mięśnie są rozciągnięte w linii prostej, zostaną zebrane razem i zszyte, w celu zmniejszenia obwodu brzucha i wzmocnienia mięśni brzucha, co zapobiegnie w przyszłości tworzeniu się przepukliny brzusznej. Po zszyciu tkanki podskórnej i mięśni, skóra jest ściągnięta w dół, dzięki czemu nadmiar skóry można usunąć. Następnie wykonywany jest mały otwór, aby wszyć pępek w nowym miejscu. Jednocześnie przeprowadzana jest niewielka liposukcja brzucha, co pozwala na uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego, a dodatkowo przy niewielkim napięciu skóry, można przy tym uzyskać wycięcie większego fałdu skórno – tłuszczowego brzucha.

Zabieg kończy się opatrunkiem kompresyjnym wokół brzucha , a w zależności od wskazań również na obu nogach - działanie p/zakrzepowe. Możliwa jest również obecność cewnika moczowego w pęcherzu celem zapewnienia komfortu i ograniczenia potrzeb związanych ze wstawaniem z łóżka w pierwszych godzinach po operacji. Po zabiegu pacjentka jest kierowana do sali pooperacyjnej gdzie zostanie objęta minimum 12h ścisłym monitoringiem pooperacyjnym przez doświadczony personel medyczny.

Zabieg w zależności od rozległości i warunków miejscowych może trwać - 2-4 h

MOŻLIWE NASTĘPSTWA I POWIKŁANIA

Podejmując decyzję o operacji plastycznej w Art Medical Center oczekujemy spełnienia marzeń, samych pozytywnych odczuć i pełnego zadowolenia po jej wykonaniu. W wyniku profesjonalnych działań chirurga plastycznego, w odpowiednio do tego przystosowanym miejscu, oczekiwania pacjentki zostają spełnione. Powikłania są sporadycznie, a chirurg plastyczny wie jak w takich sytuacjach postępować, co daje pacjentce rzeczywiste bezpieczeństwo. Jednak trzeba mieć świadomość, że każda działalność medyczna, w tym zabieg operacyjny - nawet u ogólnie zdrowej pacjentki, jest obarczony ryzykiem niepożądanych następstw i powikłań. Przyczyny powikłań są różne, są to na przykład ukryte problemy zdrowotne pacjentki, niedostateczny stopień przygotowania i doświadczenia całego zespołu kliniki, a także nieodpowiednie standardy opieki nad pacjentką, dlatego przed zabiegiem – w trakcie konsultacji - warto zapoznać się ze standardami, jakie funkcjonują w klinice, w której wykonywana będzie operacja.

Do powikłań może dojść przy wykonywaniu, każdej procedury medycznej gdziekolwiek, by nie była ona wykonywana. Doświadczony zespół medyczny jest świadomy i wyczulony na wszelkie oznaki wystąpienia działań nieporządnych i gotowy na nie szybko zareagować.

25-letnie działalności w chirurgii plastycznej daje ogromne doświadczenie oraz wiedzę jakich powikłań można się spodziewać w pracy z pacjentami. Własne obserwacje wsparte dodatkowo literaturą światową, gromadzoną na ten temat od lat dają niezwykle szerokie spektrum wiedzy z tego tematu. Chcemy się z Państwem podzielić tymi informacjami byście w pełni świadomi podjęli decyzję o zabiegu. Każdy chirurg plastyczny ma obowiązek zapoznać Państwa z wszystkimi zagrożeniami oraz szczegółowo je z Państwem omówić, gdyż takie jest prawo każdego pacjenta. Informacje tu przedstawione mają za zadanie pokazać, że Art Medical Center ma w swojej idei profesjonalne, odpowiedzialne i uczciwe postępowanie z każdym pacjentem.

Przedstawione poniżej powikłania zdarzają się z różną częstotliwością - od kilku procent do zaledwie kilku przypadków na świecie.

Powikłania ogólne:

 • bóle pooperacyjne ograniczające aktywność (przejściowe)
 • krwotok (wymaga ponownej interwencji chirurgicznej),
 • krwiaki pod skórą(4-5%) i krwiaki podskórne
 • stany zapalne i zakażenie(2,2%)
 • opóźnione gojenie się rany,
 • blizny przerostowe lub szerokie
 • bliznowiec

Powikłania specyficzne dla operacji plastyki brzucha

 • zatorowość płucna (krańcowo rzadko)
 • zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych( rzadko)
 • miejscowa martwica skóry (12 razy częściej u palaczy) z ubytkami - wymaga drugiej operacji
 • trwałe lub przejściowe przebarwienia lub odbarwienia skóry w okolicy operowanej
 • nierówności i zagłębienia powierzchni, asymetria  górnego fałdu skórnego(grubszy)
 • asymetria pępka, uczucie sztywności i ściągania w tej okolicy, dyskomfort
 • zgrubienia na powierzchni podbrzusza(najczęściej przemijające)
 • przeczulica i niedoczulica skóry brzucha, zwłaszcza podbrzusza
 • zakażenie w postaci miejscoweJ
 • ubytki i owrzodzenia w dole brzucha, sączące rany i wycieki, przetoki 
 • przewlekły ból  w linii cięć-2,5%
 • zapalenie skóry, przetoki i wycieki z linii cięcia(przemijające)

A CO PO OPERACJI?

Po operacji będziesz senna. Będziesz budzić się i zasypiać przez resztę dnia. Możesz odczuwać dyskomfort w miejscu operowanym, ale dolegliwości bólowe będą nieznaczne. Środki przeciwbólowe będą stale podawane minimalizując dolegliwości.

Możliwe jest, że z powodu warunków miejscowych niezbędne będzie pozostawienie dwóch małych rurek silikonowych (tzw. drenaż) mogą być umieszczone po obu stronach rany, aby odprowadzić nadmiar krwi lub płynów ustrojowych. Dreny zostaną usunięte przed powrotem do domu (usuwanie drenów nie sprawia bólu).

Początkowo Twój brzuch mogą wydawać się delikatnie zniekształcony - bardziej niż się spodziewałaś. Jest to sytuacja normalna i potrwa od 2 do 8 tygodni po operacji.

W dniu wyjścia z Art Medical Center po zabiegu, przeprowadzona zostanie kontrola i wykonana odpowiednia dokumentacja fotograficzna. Wyznaczony zostanie również kolejny termin wizyty kontrolnej.

REKONWALESCENCJA

Dzień 1 – 3 po operacji:

Przebywasz w klinice i nie odczuwasz dolegliwości bólowych, jesteś pod opieką lekarzy i pielęgniarek stosując się do ich zaleceń.

Dzień 5 - 14 po operacji:

W 7 - 9 dobie od zabiegu operacyjnego zostają wyjęte szwy. Możesz odczuwać ciągniecie i niewielki ból, gdy się poruszasz. Stopniowo zaczynasz zwiększać swoją aktywność. Powinnaś być w stanie wrócić do pracy po upływie 2 tygodni od zabiegu (oczywiście w zależności od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy), ale tylko wówczas, jeśli czujesz się bezpiecznie.

3 - 6 tygodni po operacji:

Należy unikać pchania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz dużego wysiłku, przez co najmniej 4 tygodnie po zabiegu. Czucie skóry powoli się poprawia.

6 - 9 miesięcy po operacji:

Blizny zaczynają mięknąć i zanikać. Teraz możesz już zacząć oceniać wyniki przebytego zabiegu.

PODSUMOWANIE

WYMAGANE BADANIA

 • MORFOLOGIA KRWI,
 • APTT + INR,
 • JONOGRAM,
 • GRUPA KRWI,
 • EKG (PO  40 ROKU ŻYCIA),
 • HEMOGLOBINA GLIKOWANA (W PRZYPADKU CUKRZYCY),
 • TSH, FT3, FT4 (W PRZYPADKU CHOROBY TARCZYCY),

WSZYSTKIE DODATKOWE BADANIA ZALECONE PRZEZ LEKARZA W TRAKCIE KONSULTACJI

CZAS TRWANIA OPERACJI

2 – 4 GODZIN

RODZAJ ZNIECZULENIA

OGÓLNE

POBYT W AMC

3 DNI

OKRES REKONWALESCENCJI

OKOŁO 8 TYGODNI

Zobacz cennik << wstecz

Partnerzy