Usunięcie implantów piersi

Umów się na konsultację

Zabieg wyjęcia implantów można wykonać z powodów subiektywnych jak i obiektywnych. Do tych pierwszych zalicza się m.in. brak akceptacji samej siebie po zabiegu, do drugich np. rzadkie odczyny alergiczne ze strony ciała dotyczące obecności w ciele ciała obcego. Każda anomalia wstępująca czy to zaraz po zabiegu czy też nawet kilka lat później powinna zostać skonsultowana i omówiona z chirurgiem plastycznym, który w rzetelny i szczegółowy sposób pomoże rozwiązać problem. Niekiedy jednak jedynym rozwiązaniem pozostaje usunięcie implantu. W takiej sytuacji należy zaufać fachowcom, by bezpiecznie i skutecznie przejść procedurę.

WSKAZANIA - DLA KOGO JEST TEN ZABIEG? / CZY TEN ZABIEG JEST DLA CIEBIE?

Wszelkie odchylenia od normy, brak akceptacji siebie po zabiegu, przewlekłe odczyny zapalne czy alergiczne mogą być wskazaniem do usunięcia implantów. Zarówno subiektywne aspekty, jak i obiektywne przyczyny są równie istotne i powinny być rozważane indywidualnie dla każdego pacjenta. Tylko specjalista z zakresu chirurgii plastycznej może ocenić stan miejscowy i zalecić adekwatne leczenie, dlatego, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, warto udać się po poradę.

PRZECIWWSKAZANIA

Planowy zabieg operacyjny nie będzie wykonany w przypadku złego stanu zdrowia pacjenta w dniu zaplanowanej operacji. Wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, czy wirusowe oraz nieustabilizowane choroby przewlekłe, są istotnym przeciwwskazaniem i spowodują odstąpienie lekarza od zaplanowanego zabiegu operacyjnego, do czasu poprawy stanu zdrowia lub wyjaśnienia wątpliwości medycznych. Zlecone w okresie przedoperacyjnym badania mają za zadanie pomóc lekarzowi w określeniu aktualnego stanu zdrowia i możliwości jego poprawy, do dnia wyznaczonej operacji.

Doświadczony chirurg plastyczny wie, kiedy przewidywalne skutki interwencji chirurgicznej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - np. po wielokrotnych wcześniejszych zabiegach, czy dysfunkcjach mających podłoże inne niż możliwe do zaopatrzenia przez chirurgię plastyczną etc. Taka wiedza i udzielona rzeczowa informacja może zapobiec niepotrzebnym lub wręcz szkodliwym operacjom, które często są niestety wykonywane bez jasnych bez wskazań.

ZNIECZULENIE 

Szczegółowe informacje o znieczuleniach w Art Medical Center uzyskacie Państwo podczas konsultacji. Procedurę WYJĘCIA IMPLANTÓW wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.

ZABIEG OPERACYJNY - PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG

W trakcie konsultacji przed zabiegiem chirurg plastyczny raz jeszcze ustali zakres i obszar zabiegu jakiemu zostanie poddana pacjentka. Zaznaczy również linie cięć i linie orientacyjne do preparowania.

Po skończonej konsultacji pacjentka zostanie odprowadzona do pokoju celem oczekiwania na zabieg i ewentualnego przyjęcia zaleconych przed zabiegiem leków.

Personel Art Medical Center zaprowadzi pacjentkę na salę operacyjną i przygotuje do zabiegu. Od tego momentu pacjentka przechodzi pod opiekę doświadczonego zespołu anestezjologicznego, który przeprowadzi procedurę znieczulenia.

Zabieg usunięcia implantów wykonuje się z ustalonego przedoperacyjnie cięcia. Implanty są usuwane po odpreparowaniu tkanek. Następnie pozostała loża jest preparowana i zszywana. Uzyskiwana jest hemostaza, zakładane dreny i szycie warstwowe rany. Procedura wykonywana jest obustronnie.

Zabieg kończy się opatrunkiem kompresyjnym wokół klatki piersiowej. Po zabiegu pacjentka jest kierowana do sali pooperacyjnej gdzie zostanie objęta minimum 12h ścisłym monitoringiem pooperacyjnym przez doświadczony personel medyczny.

Zabieg w zależności od rozległości i warunków miejscowych może trwać - -0,5 - 1 h

MOŻLIWE NASTĘPSTWA I POWIKŁANIA

Podejmując decyzję o operacji plastycznej w Art Medical Center oczekujemy spełnienia marzeń, samych pozytywnych odczuć i pełnego zadowolenia po jej wykonaniu. W wyniku profesjonalnych działań chirurga plastycznego, w odpowiednio do tego przystosowanym miejscu, oczekiwania pacjentki zostają spełnione. Powikłania są sporadycznie, a chirurg plastyczny wie jak w takich sytuacjach postępować, co daje pacjentce rzeczywiste bezpieczeństwo. Jednak trzeba mieć świadomość, że każda działalność medyczna, w tym zabieg operacyjny - nawet u ogólnie zdrowej pacjentki, jest obarczony ryzykiem niepożądanych następstw i powikłań. Przyczyny powikłań są różne, są to na przykład ukryte problemy zdrowotne pacjentki, niedostateczny stopień przygotowania i doświadczenia całego zespołu kliniki, a także nieodpowiednie standardy opieki nad pacjentką, dlatego przed zabiegiem – w trakcie konsultacji - warto zapoznać się ze standardami, jakie funkcjonują w klinice, w której wykonywana będzie operacja.

Do powikłań może dojść przy wykonywaniu, każdej procedury medycznej gdziekolwiek, by nie była ona wykonywana. Doświadczony zespół medyczny jest świadomy i wyczulony na wszelkie oznaki wystąpienia działań nieporządnych i gotowy na nie szybko zareagować.

25-letnie działalności w chirurgii plastycznej daje ogromne doświadczenie oraz wiedzę jakich powikłań można się spodziewać w pracy z pacjentami. Własne obserwacje wsparte dodatkowo literaturą światową, gromadzoną na ten temat od lat dają niezwykle szerokie spektrum wiedzy z tego tematu. Chcemy się z Państwem podzielić tymi informacjami byście w pełni świadomi podjęli decyzję o zabiegu. Każdy chirurg plastyczny ma obowiązek zapoznać Państwa z wszystkimi zagrożeniami oraz szczegółowo je z Państwem omówić, gdyż takie jest prawo każdego pacjenta. Informacje tu przedstawione mają za zadanie pokazać, że Art Medical Center ma w swojej idei profesjonalne, odpowiedzialne i uczciwe postępowanie z każdym pacjentem.

Przedstawione poniżej powikłania zdarzają się z różną częstotliwością - od kilku procent do zaledwie kilku przypadków na świecie.

Powikłania, niekorzystne skutki i problemy ogólne:

  • bóle pooperacyjne ograniczające aktywność (przejściowe)
  • krwotok (wymaga ponownej, wczesnej interwencji chirurgicznej)
  • krwiaki pod protezą(3%) i krwiaki podskórne(mogą wymagać interwencji chirurgicznej)
  • stany zapalne i zakażenie(infekcja) (2,2%) wymagające usunięcia implantu/tów
  • opóźnione gojenie się rany
  • blizny przerostowe lub blizny szerokie i płaskie, nieregularne

 Powikłania, niekorzystne skutki  i problemy specyficzne dla tej operacji

  • problemy gojenia w linii cięcia z wyciekiem, brak prawidłowego zrostu brzegów skóry, przerosty blizn, bliznowce
  • martwica otoczki lub brodawki
  • zaburzenia czucia piersi, otoczki lub brodawki: zmniejszone czucie, całkowity brak czucia, utrata sztywności lub reakcji brodawki na dotyk (15%)
  • wycieki i płynotok z loży wymagający drenażu, przetoka lub przetoki z loży
  • asymetria piersi, przemieszczanie się protezy poza lożę, uczucie wystawania protez pod pachami
  • wtórne zniekształcenia i nierówności  piersi, wyczuwalne kontury protezy pod skórą i widoczne kontury protezy w niektórych ich rodzajach, przy kątowym oświetleniu- przeświecanie, zmarszczenie u osób szczupłych
  • bubble double deformity-stan w którym widoczna jest granica pomiędzy protezą a gruczołem piersiowym, możliwe do korekcji przez przeszczep własnej tkanki tłuszczowej   
  • stwardnienie piersi spowodowane  torebkowym przykurczem wokół protezy(może wymagać wtórnej   interwencji chirurgicznej)-dolegliwości charakterystyczne: stwardnienie, bolesność lub dyskomfort, tkliwość, czasami widoczna dekonfiguracja piersi-może pojawić się późno po operacji( po 12 miesiącach).Obecność torebki może wymagać nacięcia torebki (kapsulotomia) lub wymiany protezy.
  • wycieki i przetoki spod protezy, przedłużające gojenie a czasami zmuszające do usunięcia implantów
  • przebarwienia lub odbarwienia skóry w  miejscu wszycia protezy
  • złogi wapniowe w okolicach protezy, mogące utrudniać diagnostykę zmian w piersi
  • zmarszczenie protezy w loży, widoczne na zewnątrz, wymagające wymiany protezy
  • zakrzepica żylna  skóry piersi lub żył klatki piersiowej.

A CO PO OPERACJI?

Po operacji będziesz senna. Będziesz budzić się i zasypiać przez resztę dnia. Możesz odczuwać dyskomfort w miejscu operowanym, ale dolegliwości bólowe będą nieznaczne. Środki przeciwbólowe będą stale podawane minimalizując dolegliwości.

Możliwe jest, że z powodu warunków miejscowych niezbędne będzie pozostawienie dwóch małych rurek silikonowych (tzw. drenaż) mogą być umieszczone po obu stronach rany, aby odprowadzić nadmiar krwi lub płynów ustrojowych. Dreny zostaną usunięte przed powrotem do domu (usuwanie drenów nie sprawia bólu).

Początkowo Twoje piersi mogą wydawać się większe oraz delikatnie zniekształcone - bardziej niż się spodziewałaś. Jest to sytuacja normalna i potrwa od 2 do 8 tygodni po operacji.

W dniu wyjścia z Art Medical Center po zabiegu, przeprowadzona zostanie kontrola i wykonana odpowiednia dokumentacja fotograficzna. Wyznaczony zostanie również kolejny termin wizyty kontrolnej.

REKONWALESCENCJA

Dzień 1 – 3 po operacji:

Przebywasz w klinice i nie odczuwasz dolegliwości bólowych, jesteś pod opieką lekarzy i pielęgniarek stosując się do ich zaleceń.

Dzień 5 - 14 po operacji:

W 7 - 9 dobie od zabiegu operacyjnego zostają wyjęte szwy. Możesz odczuwać ciągniecie i niewielki ból, gdy się poruszasz. Stopniowo zaczynasz zwiększać swoją aktywność. Powinnaś być w stanie wrócić do pracy po upływie 2 tygodni od zabiegu (oczywiście w zależności od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy), ale tylko wówczas, jeśli czujesz się bezpiecznie.

3 - 6 tygodni po operacji:

Należy unikać pchania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, przez co najmniej 4 tygodnie po zabiegu. Czucie skóry twarzy powoli się poprawia.

6 - 9 miesięcy po operacji:

Blizny zaczynają mięknąć i zanikać. Teraz możesz już zacząć oceniać wyniki przebytego zabiegu.

PODSUMOWANIE

WYMAGANE BADANIA

  • MORFOLOGIA KRWI,
  • APTT + INR,
  • JONOGRAM,
  • GRUPA KRWI,
  • EKG (PO  40 ROKU ŻYCIA),
  • HEMOGLOBINA GLIKOWANA (W PRZYPADKU CUKRZYCY),
  • TSH, FT3, FT4 (W PRZYPADKU CHOROBY TARCZYCY),

WSZYSTKIE DODATKOWE BADANIA ZALECONE PRZEZ LEKARZA W TRAKCIE KONSULTACJI

CZAS TRWANIA OPERACJI

0,5 - 1 GODZINY

RODZAJ ZNIECZULENIA

OGÓLNE

POBYT W AMC

1 - 2 DNI

OKRES REKONWALESCENCJI

OKOŁO 8 TYGODNI

Zobacz cennik << wstecz

Partnerzy