Plastyka nosa

Umów się na konsultację

Nos jest elementem twarzy, który powinien być "niewidoczny", inaczej mówiąc nieprzykuwający uwagi. Jednak, w przypadku deformacji, urazu, czy zaburzeń rozwoju dochodzi do jego repozycji, która potrafi być źródłem problemów zarówno oddechowych jak i estetycznych, niekiedy wpływającym na  całe życie. Celem operacji plastycznej nosa jest uzyskanie pożądanego kształtu, możliwie symetrycznego ułożenia i poprawy estetycznej . Oczekiwany efekt można uzyskać przez korektę czubka, części chrzestnej, kostnej lub dodatkowo korekcję przegrody nosa - przy trudnościach w oddychaniu. Zabieg ten jest jednym z najtrudniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i powinien być wykonywany tylko przez doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii plastycznej, a niekiedy wespół z doświadczonym specjalistą laryngologii.

WSKAZANIA - DLA KOGO JEST TEN ZABIEG? / CZY TEN ZABIEG JEST DLA CIEBIE?

Kłopoty z nosem i jamą nosową potrafią uprzykrzać życie, zwłaszcza jeśli kłopotom estetycznym towarzyszą schorzenia struktur okolicznych tj. przewlekłe zapalenie zatok. Każdą uwagę dotyczącą nosa warto jest przedstawić lekarzowi. To co niekiedy dla pacjenta jest rzeczą oczywistą warto zestawić z opinią fachowca, który zaproponuje ewentualne leczenie.

PRZECIWWSKAZANIA

Planowy zabieg operacyjny nie będzie wykonany w przypadku złego stanu zdrowia pacjenta w dniu zaplanowanej operacji. Wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, czy wirusowe oraz nieustabilizowane choroby przewlekłe, są istotnym przeciwwskazaniem i spowodują odstąpienie lekarza od zaplanowanego zabiegu operacyjnego, do czasu poprawy stanu zdrowia lub wyjaśnienia wątpliwości medycznych. Zlecone w okresie przedoperacyjnym badania mają za zadanie pomóc lekarzowi w określeniu aktualnego stanu zdrowia i możliwości jego poprawy, do dnia wyznaczonej operacji.

Doświadczony chirurg plastyczny wie, kiedy przewidywalne skutki interwencji chirurgicznej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - np. po wielokrotnych wcześniejszych zabiegach, czy dysfunkcjach mających podłoże inne niż możliwe do zaopatrzenia przez chirurgię plastyczną etc. Taka wiedza i udzielona rzeczowa informacja może zapobiec niepotrzebnym lub wręcz szkodliwym operacjom, które często są niestety wykonywane bez jasnych bez wskazań.

ZNIECZULENIE 

Szczegółowe informacje o znieczuleniach w Art Medical Center uzyskacie Państwo podczas konsultacji oraz w zakładce ZNIECZULENIA AMCProcedurę PLASTYKI NOSA wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.

ZABIEG OPERACYJNY - PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG

W trakcie konsultacji przed zabiegiem chirurg plastyczny raz jeszcze ustali zakres i obszar zabiegu jakiemu zostanie poddana pacjentka. Zaznaczy również linie cięć i linie orientacyjne do preparowania.

Po skończonej konsultacji pacjentka zostanie odprowadzona do pokoju celem oczekiwania na zabieg i ewentualnego przyjęcia zaleconych przed zabiegiem leków.

Personel Art Medical Center zaprowadzi pacjentkę na salę operacyjną i przygotuje do zabiegu. Od tego momentu pacjentka przechodzi pod opiekę doświadczonego zespołu anestezjologicznego, który przeprowadzi procedurę znieczulenia.

Technika zabiegu korekty nosa polega na przeprowadzeniu cięć wewnątrz, bądź dodatkowo na słupku nosa, w zależności od zastosowanej techniki - Open / Close. W związku z olbrzymią różnorodnością możliwych defektów zakres i technikę operacji dostosowuje się do pacjenta, a nie odwrotnie. Konieczna może być redukcja bądź korekcji chrząstek i ponownym ustawieniu szkieletu kostnego nosa - w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Zabieg w zależności od rozległości i warunków miejscowych może trwać - 1-3 h

Po zabiegu operacyjnym pacjentka będzie miała założony na nos opatrunek termoplastyczny, który ma za zadanie stabilizowanie oraz zabezpieczanie przed urazami kości i pozostałe struktury nosa. Założone będzie też tzw. tamponada przednia nosa, która ma za zadanie stabilizację i kształtowanie nosa od wewnątrz - co siłą rzeczy blokuje przepływ powietrza i obliguje pacjentkę do oddychania przez usta. Tamponada zostanie usunięta następnego dnia.

Po zabiegu pacjentka jest kierowana do sali pooperacyjnej gdzie zostanie objęta 12h ścisłym monitoringiem pooperacyjnym przez doświadczony personel medyczny. 

MOŻLIWE NASTĘPSTWA I POWIKŁANIA

Podejmując decyzję o operacji plastycznej w Art Medical Center oczekujemy spełnienia marzeń, samych pozytywnych odczuć i pełnego zadowolenia po jej wykonaniu. W wyniku profesjonalnych działań chirurga plastycznego, w odpowiednio do tego przystosowanym miejscu, oczekiwania pacjentki zostają spełnione. Powikłania są sporadycznie, a chirurg plastyczny wie jak w takich sytuacjach postępować, co daje pacjentce rzeczywiste bezpieczeństwo. Jednak trzeba mieć świadomość, że każda działalność medyczna, w tym zabieg operacyjny - nawet u ogólnie zdrowej pacjentki, jest obarczony ryzykiem niepożądanych następstw i powikłań. Przyczyny powikłań są różne, są to na przykład ukryte problemy zdrowotne pacjentki, niedostateczny stopień przygotowania i doświadczenia całego zespołu kliniki, a także nieodpowiednie standardy opieki nad pacjentką, dlatego przed zabiegiem – w trakcie konsultacji - warto zapoznać się ze standardami, jakie funkcjonują w klinice, w której wykonywana będzie operacja.

Do powikłań może dojść przy wykonywaniu, każdej procedury medycznej gdziekolwiek, by nie była ona wykonywana. Doświadczony zespół medyczny jest świadomy i wyczulony na wszelkie oznaki wystąpienia działań nieporządnych i gotowy na nie szybko zareagować.

25-letnie działalności w chirurgii plastycznej daje ogromne doświadczenie oraz wiedzę jakich powikłań można się spodziewać w pracy z pacjentami. Własne obserwacje wsparte dodatkowo literaturą światową, gromadzoną na ten temat od lat dają niezwykle szerokie spektrum wiedzy z tego tematu. Chcemy się z Państwem podzielić tymi informacjami byście w pełni świadomi podjęli decyzję o zabiegu. Każdy chirurg plastyczny ma obowiązek zapoznać Państwa z wszystkimi zagrożeniami oraz szczegółowo je z Państwem omówić, gdyż takie jest prawo każdego pacjenta. Informacje tu przedstawione mają za zadanie pokazać, że Art Medical Center ma w swojej idei profesjonalne, odpowiedzialne i uczciwe postępowanie z każdym pacjentem.

Przedstawione poniżej powikłania zdarzają się z różną częstotliwością - od kilku procent do zaledwie kilku przypadków na świecie.

 • silny ból - po zabiegu podawane są leki p/bólowe zaordynowane przez specjalistę anestezjologa
 • długotrwały obrzęk - zazwyczaj samoistnie ustępujący
 • przebarwienia,
 • drętwienie nosa i zburzenia czucia - ustępują samoistnie po kilku do kilkunastu tygodniach
 • trudności w oddychaniu.
 • nadmiernie krwawienie,
 • nierówność przegrody nosowej lub asymetria całego nosa
 • problemy z gojeniem się blizn.
 • Dodatkowo nie można całkowicie wyeliminować ryzyka wdania się infekcji, czy reakcji uczuleniowej na znieczulenie.

A CO PO OPERACJI?

Po zabiegu personel zajmie się kompleksową obsługą pacjenta.

Tuż po operacji, pacjentka zostanie przekazana do sali obserwacyjnej. Nie warto w pierwszych chwilach po zabiegu wykonywać żadnych czynności fizycznych, gdyż leżenie i odpoczynek mają najkorzystniejszy wpływ na stan po operacji zmniejszając tym samym ryzyko narośnięcia obrzęku czy wystąpienia krwiaka. Personel medyczny, będzie cały czas w pobliżu służąc pomocą.

Początkowo Twoja twarz może wydawać się nadmierni obrzęknięta, a nos pod opatrunkiem zniekształcony - bardziej niż się spodziewałaś. Jest to sytuacja normalna i potrwa od 2 do 5 tygodni po operacji.

W dniu wyjścia z AMC po zabiegu, przeprowadzona zostanie kontrola i wykonana odpowiednia dokumentacja fotograficzna.

W dniu wyjścia z Art Medical Center po zabiegu, przeprowadzona zostanie kontrola i wykonana odpowiednia dokumentacja fotograficzna. Wyznaczony zostanie również kolejny termin wizyty kontrolnej.

REKONWALESCENCJA

Dzień 0 – 1 po operacji:

Przebywasz w klinice i nie odczuwasz dolegliwości bólowych, jesteś pod opieką lekarzy i pielęgniarek stosując się do ich zaleceń.

Dzień 5 - 14 po operacji:

W 7 - 9 dobie od zabiegu operacyjnego zostają wyjęte szwy. Możesz odczuwać ciągniecie i niewielki ból, gdy się poruszasz. Stopniowo zaczynasz zwiększać swoją aktywność. Powinnaś być w stanie wrócić do pracy po upływie 2 tygodni od zabiegu (oczywiście w zależności od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy), ale tylko wówczas, jeśli czujesz się bezpiecznie.

3 - 6 tygodni po operacji:

Należy unikać dużego wysłku przez co najmniej 4 tygodnie po zabiegu. Czucie skóry twarzy powoli się poprawia.

6 - 9 miesięcy po operacji:

Blizny zaczynają mięknąć i zanikać. Teraz możesz już zacząć oceniać wyniki przebytego zabiegu.

PODSUMOWANIE

WYMAGANE BADANIA

 • MORFOLOGIA KRWI,
 • APTT + INR,
 • JONOGRAM,
 • GRUPA KRWI,
 • EKG (PO  40 ROKU ŻYCIA),
 • HEMOGLOBINA GLIKOWANA (W PRZYPADKU CUKRZYCY),
 • TSH, FT3, FT4 (W PRZYPADKU CHOROBY TARCZYCY),

WSZYSTKIE DODATKOWE BADANIA ZALECONE PRZEZ LEKARZA W TRAKCIE KONSULTACJI

CZAS TRWANIA OPERACJI

1 - 3 GODZIN

RODZAJ ZNIECZULENIA

OGÓLNE

POBYT W AMC

1 DZIEŃ

OKRES REKONWALESCENCJI

OKOŁO 8 TYGODNI

Zobacz cennik << wstecz

Partnerzy